MA2024.05.11.
lead_600x338

Elektronikus Lakossági Bűnmegelőzési Információs Rendszer

Jól gondolja meg, hogy mire keres rá a neten!

Számos módja van annak, hogy hogyan kémkedhetnek Ön után az interneten. A védelem első

A védelem elsődleges vonala önnél kezdődik.

A Google nemrég elindított szolgáltatása elérhetővé teszi minden egyes korábbi keresésüket. Ez azért jelentős változás, mert nyilvá- nosságra kerülhet az is, amiről azt gondolták, örökre a négy fal kö- zött marad. A keresési előzmények nyilvánossága mellett a közösségi oldalaik is könnyű célponttá teszik Önöket. Rengeteg információt önként oszthatnak meg magukról, de ha esetleg valami rejtve marad, egy ügyes hacker pillanatok alatt kiderítheti. De kellemetlen meglepetés érheti a Facebook- vagy a Gmail fiókja kapcsán is. 

Facebook, Gmail: mekkora esélye, hogy feltörik a fiókját?

Mostanában több híresség is arra hivatkozott egy-egy nagy port kavaró poszt után, hogy a bejegyzést valójában nem is ő tette közzé, hanem valaki feltörte a közösségi oldalának profilját. Egy magánember életében ez nem jelent mindennapi fenyegetést, hacsak magukra nem haragítanak valakit, aki titkon IT zseni. Azonban nem az a valós veszély, hogy egy idegen ellopja a jelszavukat, hanem, hogy valaki a környezetükből több információt szeretne, mint amennyit nyilvánosan megosztottak. Ennek megszerzésére pedig több módszer is létezik. A különböző jelszó- feltörő programok általában nem használhatóak, sőt, előfordulhat, hogy a próbálkozó adatai kerülnek illetéktelenek kezébe. 

A keylogger programok mindent rögzítenek

Sokszor az ember bejelentkezve marad egy eszközön, majd őrizetlenül hagyja azt, szabad utat adva a kezdő kémeknek is. Aki már egy fokkal tovább megy, használhat úgynevezett keylogger programokat. Ezeket feltelepítve más gépére a leütött karaktereket folyamatosan monitorozza.

Így lehet elcsípni a különböző jelszavakat, az így megszerzett adatokat a program továbbíthatja a kíváncsi félnek. 

Vannak olyan esetek is, amikor sajnos saját maguk adják ki a jelszót. Sosem szabad válaszolni gyanús megkeresésekre, eseménymeghívókra, vagy ha esetleg üzenetben kérdezi meg valaki a jelszavukat. Óvatosan kell megválogatni a játékokat, applikációkat, amiket letöltenek. Illetve soha nem szabad elfeledkezni arról, hogy például a bankjuk semmilyen esetben nem kéri, hogy adják meg jelszavukat, PIN-kódjukat emailben vagy sms-ben. 

Mit tehetnek a jelszó-tolvajok ellen? Az internetes adatbiztonság a felhasználónál kezdődik

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy adataik védelme érdekében válasszanak minden fiókhoz más jelszót, sose használják ugyanazt, és mindet cseréljék le néhány havonta. A jelszó erősségét a legtöbbször jelzi az oldal, amikor megadják azt, de mindig beválik, ha keverik a számokat a kis – és nagybetűket, illetve a speciális karaktereket. Ne nyomjanak mindenre like-ot és ne nyissanak meg nem várt csatolmányokat. Emellett érdemes rendszeresen futtatni vírusirtó programjuk ellenőrzését, főleg, ha valamilyen új alkalmazást töltenek le. A védelmi szoftver még telepítés előtt, néhány másodperc alatt átvizsgálja programcsomagot, ezzel pedig rengeteg időt és bosszúságot takaríthatnak meg.

Figyelmeztető jelek

Az alábbi jelek utalhatnak arra, hogy az adott fiókot feltörték:

• Megváltoznak az alapadatok: módosul az email cím, a jelszó, a személyes adatok, vagy akár a telefonszám. Ide sorolható az a figyelmeztetés, amelyet a legtöbb rendszer küld, vagyis az új eszközről, helyről történő bejelentkezés is.

• A fiók kapcsolatba lép (ismerősnek jelöl, emailt küld) olyan személyeknek, akiket a felhasználó nem ismer.

• Olyan bejegyzések jönnek létre, vagy olyan üzenetek kerülnek kiküldésre, amelyekhez a felhasználónak semmi köze. 

Facebook, Gmail: mit tehetnek, ha feltörik fiókjukat?

Ha még be tudnak lépni a Facebook profiljukra, az első lépés a jelszó megváltoztatása. Utána jelentkezzenek ki minden eszközről. A Facebook beállításai között keressék a Biztonság menüpontot, azon belül pedig a Bejelentkezett helyek pontot, ahol láthatnak egy listát arról, hogy épp milyen eszközökön vannak bejelentkezve. Ezeket azonnal szakítsák meg. Érdemes újra ellenőrizni a biztonsági beállításokat, hiszen lehet, hogy átírásra kerültek adatok, vagy olyan információk állapotát is nyilvánossá tették, amelyeket korábban csak egyes ismerőseinkkel osztottak meg. Érdemes egy poszt erejéig felhívni az ismerősök figyelmét is a hackertámadásra, mert lehet, hogy olyan tartalmakat kaptak privát üzenetben, amire jobb, ha nem kattintanak rá. Gmail fiók esetén is ugyanez a teendő, itt a Legutóbbi fióktevékenységnél tudják letiltani a gyanús bejelentkezőket

BÁCS-KISKUN MEGYEI RENDŐR-FŐKAPITÁNYSÁG BŰNMEGELŐZÉSI OSZTÁLY K E C S K E M É T

6000 Kecskemét, Batthyány u. 14., Postacím: 6001 Kecskemét, Pf.:302 Tel:76/513-300/30-27, BM: 33/30-27, Fax: 76/513-300/30-98 BM 33/30-98, Mobil:: +3620/560-5146 e-mail: elbir@bacs.police.hu web: http://www.police.hu/hirek-es-informaciok/bunmegelozes 

 

 

 

Vélemény, hozzászólás?